O pompach ciepła

Co to jest pompa ciepła

Wiedza na temat tych urządzeń jest wciąż bardzo ograniczona. Jednak ci, którzy dzięki naszej firmie zainstalowali pompy ciepła w swoich domach we Wrześni, Słupcy, Gnieźnie i w innych wielkopolskich miejscowościach, przekonali się, że umożliwiają one tanie ogrzewanie budynku oraz wody użytkowej, a są przy tym trwałe, niezawodne i, co równie ważne, bezobsługowe. Pompy ciepła to urządzenia pobierające ciepło z otoczenia, zazwyczaj z gruntu, wody lub powietrza i przekazujące je do instalacji grzewczej w budynku. Służą przede wszystkim do zasilania w ciepło instalacji centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Na rynku znajdziemy również niewielkie pompy ciepła tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej, które są doskonałą alternatywą dla kolektorów słonecznych.

 

Jak działa pompa ciepła

Zasada działania pompy ciepła wykorzystuje fakt, że temperatura gazu rośnie, przy jego sprężaniu i maleje przy spadku jego ciśnienia. W urządzeniach tych gaz, czyli podstawowy czynnik roboczy, krąży w obiegu zamkniętym. Wyziębiony czynnik wpływa do pierwszego wymiennika ciepła, nazywanego parownikiem, gdzie ogrzewa się i paruje, pobierając energię cieplną. Następnie trafia do sprężarki napędzanej energią elektryczną. Gwałtowny wzrost ciśnienia czynnika powoduje jego ogrzanie do ok. 90ºC. Następnie gaz w postaci tzw. przegrzanej pary wpływa do drugiego wymiennika ciepła, zwanego skraplaczem. Tam para kondensuje się i oddaje ciepło. Schłodzony gaz w postaci ciekłej trafia do zaworu rozprężnego, w którym na skutek spadku ciśnienia gwałtownie się oziębia, po czym kierowany jest do parownika i cykl zostaje zamknięty. Miejsce pobierania ciepła (otoczenie) nazywane jest dolnym źródłem ciepła, natomiast miejsce przekazywania ciepła (instalacja grzewcza) górnym źródłem.

 

Pompa ciepła - tanie i czyste źródło energii

Pompy ciepła to nadzwyczaj wydajne źródło pozyskiwania energii w postaci ciepła. Ich agregaty zasilane są co prawda energią elektryczną, jednakże jej koszt w stosunku do osiąganych zysków w postaci pozyskanego ciepła jest bardzo niski. Pompy ciepła w swej istocie są swoistego rodzaju lodówkami z odwróconą funkcją. Lodówki służą do pozbywania się ciepła, a pompy cieplne do jego pozyskiwania. Zasada działania obu tych urządzeń jest jednak taka sama. W obydwu urządzeniach wykorzystuje się te właściwości gazu, o których wspomnieliśmy we wcześniejszym akapicie. Co jest równie ważne, to fakt, że pompa cieplna to urządzenie, które w żadnym, najmniejszym nawet stopniu nie zanieczyszcza naturalnego środowiska. Jeśli zatem mieszkańcy Wrześni, Słupcy, Gniezna czy innych miejscowości w Wielkopolsce zechcą pozbyć się ze swego otoczenia dymiących pieców i zastąpić je proekologicznymi instalacjami, to my im w tym chętnie pomożemy.

 

Zalety rekuperacji


Skuteczne odprowadzenie wilgoci z domu.


Wyższy komfort, lepsze samopoczucie, zdrowy sen.


Przefiltrowane powietrze wolne od pyłków, kurzu, owadów.


Możliwość rezygnacji z budowy wszystkich lub części kominów.


Pełna sterowalność procesu wentylacji.
Skontaktuj się z nami


506 070 639


Zapytanie on-line

więcej